Home
logo Spirometrija | Par asociāciju | Speciālistiem | Sadarbības partneri | Foto | Kontakti
25% Rīgas domes darbinieku papildus jāpārbauda plaušas


2012. gada 25. septembrī Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija Rīgas domes darbiniekiem pārbaudīja plaušu veselību, veicot spirometriju, kas ir ātra, vienkārša un efektīva plaušu pārbaudes metode. 4 stundu laikā plaušu pārbaude tika veikta 243 cilvēkiem. Pēc iegūto rezultātu apskates un sūdzību uzklausīšanas, kā arī noskaidrojot, vai persona smēķē, 25% domnieku tika ieteikts veikt papildus elpceļu izmeklējumus un saņemt plaušu speciālista konsultācijas.


Spirometrijas dienas Latvijā ilgs līdz 4. oktobrim. To ietvaros spirometrijas mērījumi pilsētu pašvaldībās tiks veikti arī Liepājā (26. septembrī), Kuldīgā (27. septembrī) un Daugavpilī. Spirometrijas dienas noslēgsies 4. oktobrī, kad Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisināsies Plaušu veselības diena „Elpo viegli" un ārstu konference.

 

Spirometrijas dienu laikā daudzās Latvijas pilsētās iespējams bez maksas veikt plaušu pārbaudi. Līdz šim iespēju bez maksas pārbaudīt savu plaušu veselību Spirometrijas dienu laikā izmantojuši vairāk nekā 1500 Latvijas iedzīvotāji. Informācija par medicīnas iestādēm, kur iespējams veikt spirometriju, - www.elpoviegli.lv vai 22017770.


Pasaules Spirometrijas dienu mērķis ir pastiprināti runāt par plaušu veselību, tās nozīmi un uzlabošanas iespējām.

 

Paralēli spirometrijas mērījumiem ar Rīgas domes Veselības pārvaldes atbalstu Rīgas domē notika preses konference, lai sniegtu ieskatu līdz šim notikušajās aktivitātēs un informētu par nākotnes iecerēm. Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs asoc. prof. Alvils Krams aicināja pastiprināti runāt par smēķēšanas kaitīgumu, norādot: „Plaušu vēža un HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība) galvenais cēlonis (80-90% gadījumu) ir smēķēšana. Katrs otrais smēķētājs nomirst priekšlaicīgi no smēķēšanas izraisītas slimības. Priekšlaicīgi no smēķēšanas mirušais smēķētājs nodzīvo vidēji 15-20 gadus īsāku mūžu. Nav neviena vesela smēķētāja!"

 

Bērnu pulmonoloģe dr. Renāte Snipe piebilda, ka vecāku smēķēšana ir viens no bērnu astmas iemesliem. Paaugstināts astmas risks ir tiem bērniem, kuru māmiņas grūtniecības laikā smēķējušas, kā arī tiem, kuriem ikdienā nav izbēgama pasīvā smēķēšana. „Divas svarīgākās lietas bērniņa veselībai - nesmēķēt un barot bērnu ar krūti. Obligāti jāatmet smēķēšana! Īpaši māmiņai! Toksiskajām vielām nokļūstot grūtnieces organismā, tās ļoti kaitīgi iedarbojas uz daudzkārt jutīgāko augli," piebilda asoc. prof. Krams.

 

 

26.09.2012

© Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija
WEB: eLaikmets